Karviná: +420 596 383 111,

Orlová: +420 596 583 111,  nspka@nspka.cz

10          

Kýlní program Karviná

Lékaři: prim. MUDr. Zdeněk Vojkůvka, MUDr. Tomáš Sobalík

Kontakt
T: 596 383 477
 E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., sobalíTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(po předchozí telefonické domluvě lze objednat termín i mimo ordinační dobu kýlní poradny)


V našem kýlním centru provádíme všechny typy moderních operačních postupů. Operační metodu volíme dle typu kýly, vždy po domluvě s pacientem. Máme velmi dobré zkušenosti s endoskopickými operacemi. Dlouhodobě sledujeme výskyt komplikací.

Jsme schopni nabídnout a provést i operaci velkých kýl v jizvě nebo při povolené břišní stěně, kdy se současně odstraňuje převislý tuk břišní stěny- tzv. plastika převislého břicha. Tato operace je vždy v celkové anestézii a je prováděna klasicky.

Dále jsme schopni provést z malého řezu i operace rozsáhlých kýl břišní stěny-plastika TAR nebo MILOS.

Řešíme nejen naše komplikace, ale i komplikace z jiných pracovišť.

Operace provádí pouze několik určených zkušených chirurgů, kteří mají s těmi výkony zkušenosti, tudíž i lepší výsledky.

Obrovskou výhodou našeho pracoviště, kromě dlouholetých zkušeností s těmito výkony, je i kvalitní zázemí moderně vybavených operačních sálů. O naše pacienty se stará zkušený personál perioperačních sálových sester, kvalifikovaný tým lékařů a sester anesteziologického odd., který je schopen zajistit péči i pro rizikové pacienty, případně postarat se o pacienta i v případě neočekávaných komplikací. Výskyt komplikací lze minimalizovat, ale nelze nikdy zcela vyloučit.

Laparoskopické operace provádíme od roku 1993. Endoskopické operace (TEP) provádíme od roku 2012. Garanty kýlního programu je primář chirurgického odd. MUDr. Zdeněk Vojkůvka a vedoucí lékař operačních sálů MUDr. Tomáš Sobalík.
Spoluzakladatelem kýlního programu Karviná byl doc. MUDr. Rudolf Michalský, CsC., autor oceňované učebnice Operační léčba tříselné kýly (nakladatelství Grada, 2000).

Čekací doby na operaci jsou v řádu několika týdnů. Je možné nastoupit k operaci ráno v den operace nalačno a většina pacientů /cca 90 %/ je propuštěna prvý den po operaci, případně v režimu tzv. Jednodenní chirurgie, kdy pacient jde domů večer v den operace. Vždy rozhoduje bezpečí a komfort pacienta. Chirurgické odd. disponuje nadstandardními pokoji, které je možné využít v rámci hospitalizace.

Co je to kýla?
Kýla je abnormální vyklenutí pobřišnice s nitrobřišními orgány defektem ve stěně břišní do podkoží. Kýla má tendenci se s časem zvětšovat. Nemocný s kýlou má potíže zdravotní, sociální i estetické. Kýla pobolívá, zvětšuje se, obtížně se navrací nazpět do dutiny břišní.

Nejhorší komplikací kýly je uskřinutí kýly, kdy dojde zaklínění střeva ve vyklenuté kýle, střevo se stane neprůchodným a může dojít až k jeho odumření. Toto může být až smrtelná komplikace, stav vyžaduje akutní operační léčbu.

Zbavit se kýly lze pouze operací. Neoperační léčba-nošení kýlního pásu-kýlu nevyléčí a s narůstajícím časem stoupá riziko komplikací. Nošení kýlního pásu je řešením pouze pro pacienty, kteří nejsou schopni podstoupit operaci ze závažných zdravotních důvodů.

Na našem pracovišti řešíme komplexně všechny druhy kýl: tříselné, pupeční, v jizvách po předchozích operacích, i kýly způsobené povolením vaziva břišní stěny.

Typy operací
Operační léčba se dělí na klasické a endoskopické/miniinvazivní výkony.


Klasické operace
Kožní řez se provádí v místě vyklenutí a defekt v místě břišní stěny se uzavře sešitím vazivové vrstvy stěny břišní, anebo sešitím s použitím síťky, která překryje defekt z venkovní strany. Při použití síťky je výrazně menší riziko recidivy kýly. Výkony se dají provádět v některých lokalitách, i v lokálním umrtvení u vysoce rizikových pacientů, jinak se operuje v celkové, nebo spinální anestézii.

Endoskopické operace
Používá se u operace vždy síťka. K defektu se přikládá síťka zezadu, což je biomechanicky výhodnější než při klasické operaci s umístěním síťky zepředu. Pooperační bolesti jsou menší než po klasických operacích, protože rány jsou výrazně menší. Je po nich i menší výskyt chronických neuralgií (dlouhodobých bolestí způsobených poraněním nervů). Operace probíhají vždy jen v celkové anestézii.

Endoskopické operace dělíme na:
•    laparoskopické operace /TAPP, IPOM/ -k defektu vstupujeme přes dutinu břišní, jedná se nejrozšířenější způsob ošetření kýl, výhodou může být i možnost současného ošetření případné patologie v břišní dutině, např. přerušení srůstů, apod.
•    extraperitoneální /TEP/ -  jen pro operaci tříselné kýly  - přístup je mezi vrstvami stěny břišní, nezasahuje se do dutiny břišní. Metoda je šetrnější než laparoskopie. Výhodou  jsou menší pooperační bolesti a nevznikají po ní nitrobřišní srůsty. Tato metoda je doporučována Evropskou herniologickou společností (European hernia society guidelines) při operaci tříselné kýly, před laparoskopickou  /TAPP/.